2024 id2 International Tours


OVERVIEW

The 2024 id2 National Selection International Tours were held April 5-18 in Spain (girls) and April 10-21 in Portugal (boys), which included brief domestic camps in Virginia and New Jersey, respectively. Top boys and girls born in 2010 were selected based on performances from id2 Regional Training Camps held in December and January.

GIRLS ROSTER

NAME

POSITION

HOMETOWN

CLUB

Bridget Asekomhe

F

Katy, TX

Albion Hurricanes FC

Ella Bott

MF

Huntington Beach, CA

Slammers FC HB Koge

Farah Burkholder

GK

The Woodlands, TX

Challenge SC

Ella Carr

MF

Spicewood, TX

Sting SC Austin

Sophia Fleming

F

San Diego, CA

San Diego Surf

Tatum Gardner

D

Queen Creek, AZ

Arizona Arsenal

Chloe Guenther

MF

Lees Summit, MO

KC Athletics

Syenna Haynesworth

D

Phoenix, AZ

Phoenix Rising

Kahali'a Huddleston

D

Hilo, HI

Hawaii Rush

Bella Martin

GK

Moreno Valley, CA

Legends FC

Winter Meskiel

F

Laguna Beach, CA

Slammers FC HB Koge

Alexis Newman

MF

Midlothian, VA

Richmond United

Sadie Siedel

MF

Oakland, CA

Mustang SC

Marley Skalski

F

East Aurora, NY

WNY Flash Academy

Emma Sullivan

D

Carmichael, CA

San Juan SC

Adelyn Thomas

MF

Frankfort, IL

Eclipse Select SC

Cassandra Travers

D

Santa Cruz, CA

Bay Area Surf

Georgianna Zuniga

D

Freedom, CA

Pajaro Valley United Youth SC

Head of delegation: Hue Menzies (Florida Kraze Krush; Winter Springs, FL)
Head coach:
Tricia Taliaferro (id2 Girls Program Director; St. Petersburg, FL)
Assistant coach: Stuart Hilton (Sting Soccer Club; Glen Carbon, IL)
Goalkeeper coach: Erin Sharpe (Pleasanton Rage; Pleasanton, MD)
Athletic trainer: Rachel Korczynski (Bel Air, MD)

BOYS ROSTER

NAME

POSITION

HOMETOWN

CLUB

Carter Biondolillo

D

Laguna Niguel, CA

Laguna United FC

Easton Brooks

MF

Carrollton, TX

AlphaForms

Samuel Bukauskas

D

Prosper, TX

Solar SC

Evan Chen

D

Honolulu, HI

FC Hawaii

Sean De Wet

D

Yakima, WA

Central Washington Sounders

Adriel Duarte

MF

Escondido, CA

San Diego Surf

Riyad Elaissami

F

Worthington, OH

Sporting Columbus

Joscarlyn Gonzalez-Mejia

GK

Duluth, GA

United Futbol Academy

Nathaniel Houston

D

Columbus, OH

Sporting Columbus

Elliott Ingber

GK

Mendham, NJ

PDA

Arul Kulkarni

F

Irvine, CA

Laguna United FC

Valentino Menjivar

MF

Orlando, FL

Florida Kraze Krush

Miles Monte

MF

San Francisco, CA

San Francisco Glens

Deshnick Nkeh

F

Tuscon, AZ

FC Sonora

Jax Padgett

F

Hayward, CA

Association Football Club

Hector Sanchez

F

Geneva, FL

Florida Kraze Krush

Carmine Thompson

D

Staten Island, NY

PDA

Charlie Winship

MF

Larkspur, CA

Woodside Crush

Head of delegation: Kevin James (Vienna Youth Soccer; Vienna, VA)
Head coach:
Gerry McKeown (id2 Boys Program Director; Somerville, NJ)
Assistant coach: Ian Mork (Hawaiian Football Federation; Makawao, HI)
Goalkeeper coach: Tyler Stakiwicz (PDA; Middlesex, NJ)
Athletic trainer: Chris Young (Annandale, VA)

GAME SCHEDULES

GAME RESULTS

EXTENDED VLOGS